wtorek, 24 maja 2016

Długowieczne płoty z drewna

Długowieczne płoty z drewna

Nieadekwatnie zabezpieczone ogrodzenia drewniane w mgnieniu oka się dewastują i mogą nieodwracalnie stracić swój dotychczasowy urok i właściwości. Decydując się na zastosowanie drzewa na płot warto poznać sposoby pielęgnacji oraz pielęgnacji takiego płotu. Tylko wówczas będziemy mogli napawać się jego pięknem przez długi okres czasu.

Wszystkie prace konserwujące płot z drzewa wypada rozpocząć od należytego i sumiennego przygotowania towaru na ogrodzenie, bo od tego zależy wynik końcowy naszych prac. Przed zastosowaniem produktów do protekcji oraz dekoracji ogrodzeń z drewna kluczowe jest ocena, czy drewno jest czyste, suche i czy nie nosi symptomów biokorozji. Nie wcześniej niż po zakończeniu obróbki drewna na ogrodzenie zdołamy przejść do aplikacji amalgamatów konserwujących.

Pielęgnację, przede wszystkim w przypadku surowego drewna ogrodzeniowego, powinniśmy rozpocząć od naniesienia 1-2 powłok achromatycznego impregnatu technicznego, jaki chroni drewno ogrodzeniowe przed grzybami, sinizną tudzież owadami. Podczas gdy ochronimy już nasze płot przed postępem biokorozji, wypada nanieść kolejne amalgamaty, jakie ochronią je przed czynnikami atmosferycznymi- wodą i promieniowaniem UV. Jeżeli potrzebujemy utrzymać naturalny odcień drzewa naszego płotu, winniśmy użyć bezbarwny lakier do zastosowań zewnętrznych. Jeśli zaś zależy nam na nadaniu naszemu płotu sprecyzowanego koloru, winnyśmy sięgnąć po impregnat koloryzujący albo lakierobejcę.

W pierwszym przypadku preparat konserwujący wsiąknie w drzewo, zakonserwuje płot od środka, lecz nie wytworzy na jego powierzchni osłonowego filmu. Ochronione w ów sposób ogrodzenie zostanie matowe oraz miłe w dotyku. Jeśli zależy nam na lepszej i trwalszej ochronie ogrodzenia, winniśmy zaimplementować lakierobejcę. Lakierobejca utworzy na nawierzchni malowanego płotu lakierowy film, który efektywniej niż w przypadku impregnatu asekuruje ogrodzenie przed negatywnym działaniem elementów atmosferycznych.

Jak widać żeby płoty z drzewa były trwałe trzeba poświęcić im dużo uwagi oraz opieki.

Całkiem inaczej jest w przypadku płotów z plastiku. Ów odmiana płotów jest w całości odporny na warunki atmosferyczne przez co nie potrzebuje pielęgnacji. Ogrodzenia PCV nie podlegają również biokorozji w następstwie tego dogadzają swoim właścicielom przez długi czas.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz