środa, 27 kwietnia 2016

Aczkolwiek głazy sztachety te są z różnych epok i powstały w odmienny sposób zdarza się że są do siebie bliźniaczo podobne, tak iż nieraz mało biegłym okiem z trudem je odróżnić.

Aczkolwiek kamienie sztachety te pochodzą z odmiennych czasów i powstały w odmienny sposób bywają do siebie bliźniaczo podobne, tak że niekiedy mało biegłym ślipiem z trudem je odróżnić.

Swoją karierę w ogrodzeniach zawdzięczają przyrodniczym barwom, lekkiej obróbce oraz stosunkowo niskiej zapłacie. Występują w wielu regionach Polski – piaskowiec najłatwiej wykopać w Górach Świętokrzyskich, Karpatach a także Dolnym Śląsku, wapienie – na Lubelszczyźnie, Wyżynie Krakowsko -Częstochowskiej oraz także w Górach Świętokrzyskich. Ten materiał ogrodzeniowy wydobywa się metodą odkrywkową w kamieniołomach, po czym kruszy bądź wstępnie ociosuje, umieszcza na solidnych paletach, oplątuje drucianą siatką i przekazuje do miejsca budowy sztachety z PCV na ogrodzenie i bramę ze sztachetek. Używany na ogrodzenia piaskowiec to nic odmiennego jak połączony lepiszczem piach, jakiego ziarna nie przekraczają 2mm średnicy. Kiedy spoiwem jest np. krzemionka, tytułujemy go krzemionkowym (kwarcyt), jak związki wapnia -wapiennym. Oprócz podstawy zlepiających występują tam też pozostałe domieszki, np. związki żelaza. Dzięki nim modyfikuje się kolor kamieni na plotki PVC na plot i furtkę sztachetowa, przybierają one wtedy różne odcienie czerwieni, brązu oraz zieleni. W przyrodzie zestawione są w warstwy o przeróżnej grubości, sięgającej nawet kilkudziesięciu metrów. Z tak pokaźnych złóż kroi się największe bloki, wykorzystywane dalej np. w rzeźbiarstwie. Wydobyte kamienie można również ciąć na sześciany o równych kształtach, wykorzystywane później w budownictwie (również na ogrodzenia). Wolno również je dzielić przy asyście specjalistycznych klinów a także dłut na małe, nierównych kształtów kawałki. Służą do układania powierzchni ścieżek i konstrukcji murków ogrodzeniowych.

Na nowomodne sztachetki Winylowe stosuje się także wapienie - skały aluwialne, powstałe z zebranych na dnie mórz i jezior resztek organizmów żywych, głównie skorup małż i ślimaków.

Zazwyczaj są w większym stopniu miękkie niż piaskowce, a dzięki temu łatwiejsze w obróbce, lecz też mniej trwałe. Wapienie pochodzące z archaicznych er geologicznych są twardsze, można je nawet polerować promowane na ogrodzenia z Winylu z Włodawa na ogrodzenie i bramę ze sztachetek. Nadają się jednak głównie do stosowania wewnątrz, albowiem poddawane działaniu warunków atmosferycznych prędko tracą połysk. Wapienie wolno wykorzystać do budowy murków ogrodzeniowych, na ścieżki a także dojazdy, do aranżacji ogrodów skalnych. Na Lubelszczyźnie korzysta się z nich również do budowy domów. Na powierzchnie ścieżek ogrodowych najodpowiedniej nadają się piaskowce krzemionkowe, jako że są odporniejsze na szlifowanie niż np. Wapienie.

W zależności od kształtu parku a także własnych upodobań kształt kamiennych tafli może być różny – od łamanych, nierównych, aż po pionowo skróconych prostokątów czy też kwadratów. Murki a także ogrodzenie z plastyku na plot i bramę ze sztachet konstruuje się z głazów różnorodnego obrysu, złożonych na kamiennym względnie betonowym fundamencie. O ile ogrodzenie powstaje spośród odłamków o nieregularnych kształtach, trzeba je odpowiednio łączyć tzn. tak, aby forma każdego kolejnego integrował się z poprzedzającym. Ażeby takie płot było stabilne jego grubość winna wynosić 50-70 cm. Większe szpary w środku wolno dopełniać zaprawą cementową i gruzem. Płot z bloczków kamiennych o skróconych równych bokach muruje się jednakowo jak z cegły czy też pustaków. Piaskowce i wapienie możemy wykorzystać także do konstrukcji schodów, kominków ogrodowych oraz pozostałych elementów tzw. miniaturowej architektury. Piaskowce stosowane do konstrukcji ogrodzenia z PCV należą do kamieni mało odpornych na działanie czynników atmosferycznych. Pod wpływem wody, słońca a także ujemnych temperatur błyskawicznie niszczeją oraz nabierają brzydkiego koloru. Bez trudu przerastają także mchem oraz wodorostami. Można to uniemożliwić pokrywając nawierzchnię ogrodzenia Poznań bądź rzeźb specjalistycznymi impregnatami. Nie usiłujmy skrobać brud z powierzchni ogrodzenia ostrymi narzędziami np. drucianą szczotką, ponieważ na kamieniu mogą pozostać ostre rysy. Wyspecjalizowane fabryki czyszczą kamień ogrodzeniowy tzw. piaskarkami. Jeżeli nie mamy możliwości automatycznego szorowania ogrodzenia z piaskowca spróbujmy oczyścić go wodą z detergentem przy użyciu szczotki ryżowej. Jeżeli jednak chcemy, by głazy na ogrodzeniu ekspresowo wyglądały na stare, nie możemy ich niczym ochraniać ani czyścić.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz