piątek, 22 kwietnia 2016

Mało co dobrze nie podkreśli projektu trawnika lub kwietnika jak małe żywe ogrodzenie.

Bardzo wysokie, bo prawie dwumetrowe plot stanowi barierę nie do przejścia, a w przypadku potrzeby zasłania pobliskie domy oraz ulice. Żeby wykonać taki parkan rośliny zasadzamy naokoło granic posiadłości. O ile mamy dosyć miejsca, w największym stopniu „ekonomiczny" będzie żywopłot o pokroju normalnym, np. z leszczyny, jaka przy okazji dostarcza orzeszki. Gdy wolimy zęby nasze roślinne ogrodzenie było nadzwyczaj wybujałe zaś przy okazji wąskie to w zacienionym miejscu wolno je uformować z limaku pospolitego, grabu pospolitego albo klonu. Pamiętajmy niemniej jednak, że kiedy rośliny nas przewyższa, ich obcinanie będzie utrudnione.

Nic dobrze nie uwydatni krawędzi trawy bądź kwiatów jak niskie żywe plot.

W cieniu, gdzie podobnie trawa, jak i kwiaty nie zawsze mogą satysfakcjonująco rosnąc w przydzielonych miejscach, niewielkie krzewy zdołają utrzymać kwieciste bogactwo w wyznaczonym miejscu względnie osłonią gołe place ziemi. Schludnie ukształtowany nieduży żywopłot już sam zresztą robi za dekoracje ogródka. Na zielone parkany przydaje się porzeczka alpejska a także bukszpan. Wiosna jedynie ploty kształtowane zakwitają z pigwowca japońskiego (jego paki kwiatowe wyrastają na starszych pędach, których się już nie przycina), nie tak obficie jak na słońcu, lecz wszak w ciemnych zakątkach każdy kwiatek jest widoczny. Jesienią natomiast upiększają je małe jabłuszka, jakie można wykorzystać na przetwory.

Niewysokie ewentualnie rosłe zielone ploty wolno uzyskać z krzewów iglastych.

Na nieszczęście, rośliny z tej grupy są znacznie droższe niż odmiany liściaste. Spośród nich najlepiej wytrzymuje cień cis zwyczajny. Na ogól szeroko się rozrasta a także należny go redukować, niemniej jednak jego wersje Cis wolno pościć samopas.Powinien się w mgnieniu oka dojrzewał natomiast ochroni kolumnowy zarys.

O ile wasz zakamarek jest nadzwyczaj zacieniony, warto aby zielony palisada rozświetlić kolorowymi skazami. Poniektórego z cienioznośnych wariantów maja wersji o płowych czy tez różnokolorowych liściach: np. cis Aurea decora, ligustr stereotypowy Aureum a dereń rozłogowy Argenteomarginata. Co prawdziwość ich jasne barwy są najbardziej czytelne w słońcu, jakkolwiek nawet w śladu korona drzewa pozostają dość jasne, nieomal oświetlone promieniami.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz